T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BARTIN / MERKEZ - Vali Tevfik Başakar İlkokulu

Haberler

Kas

Bu yıl ilk kez uygulanacak  olan Ara tatil uygulaması ile okulumuz 18-22 Kasım arasında öğrencilere tatil oldu. Tatilde aileleri ile yapabilecekleri etkinlik programı tüm öğrencilere dağıtıldı.  Tüm öğrencilerimize iyi tatiller dileriz.

Kas

Ata'mızın ölümünün 81. Yılı vesilesiyle, okulumuzda yapılan törenle Ata' mızı şükranla andık. Törenimiz okul müdürünün konuşması ile başladı.  Atatürk büstüne konulan çelenklerle sona erdi.

Kas

Okulumuzda gerek iyi davranışlarıyla, gerek ders başarıları ile arkadaşlarına örnek teşkil eden öğrencilerimiz ödüllendirildi.  Okul Müdürümüz Murat Tezel'in yaptığı törenle ödüllendirilen öğrencilerimize başarılarının devamını dileriz. 

Kas

 

Okulumuz 4A öğretmeni Güzin Safranbolulu ve öğrencileri tarafından hazırlanan programla Lösemili Çocuklar Haftası kutlandı.  Tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz maske takarak farkındalık oluşturdu. 

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi; kandaki alyuvarların aşırı derecede çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kanın vücutta esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adı verilen olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmesi sonucunda bu hücreler vücutta hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, karaciğeri, beyin, dalak ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır. Çocukluk çağında görülen kanser türlerinden en yaygın olanı lösemidir ve kanser vakalarının %35'ini lösemi oluşturur. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200 - 1500 lösemi vakasına rastlanır. Löseminin nedenleri günümüzde henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Teknolojik gelişmeler ışığında yapılan çalışmalar sonucunda löseminin nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Radyasyon, genetik yatkınlıklar, böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı hastalıklar...

Lösemi her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde daha sık rastlanılır bu amansız hastalığa. Çocukluk döneminde yaşanan löseminin belirtileri şunlardır:

Ateş

Burun ve diş eti kanamaları

Bacaklarda kemik ağrıları

Kansızlık

İştahsızlık

Kilo kaybı

Ciltte meydana gelen morarmalar...

Bu belirtiler sonucunda yapılan kemik iliği, kan, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucunda kesin tanı konulabilir. Tedavi sürecine hastanın genel durumunu düzelterek başlanır. Tedavi sürecinde hastaların morallerinin yüksek tutulması da oldukça önemlidir. Çünkü lösemi hastaları kemoterapi(kimyasal tedavi) tedavisi görürler ve için vücutlarındaki zararlı hücrelerin yanı sıra bu tedaviden yararlı hücreler de olumsuz etkilenir. Bu tedaviyi gören hastalarda saç dökülmesi, ağızda ve bağırsakta yaralar açılması ve halsizlik gibi yan etkiler görülür. Bu etkiler de ister istemez lösemi hastalarında moral bo­zukluna yol açar. Bu nedenle hastaların ve ailelerinin hastalık hakkında bilgilendirilmesi löseminin umutsuz bir hastalık olduğu değil aksine iyi bir tedavi ve moral desteği ile %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlan­dığı izah edilmelidir. Lösemi hastalarının bağışıklık sis­temi normal sağlıklı insanlarınkine göre daha zayıf olduğu için en ufak bir mikrop veya hastalık dahi bütün vücuda yayılarak ağır ateşli hastalıklara neden olmak­tadır. Bu nedenle lösemi hastaları etraflarındaki insan­lardan, havadan, sudan mikrop kapmamak ve korun­mak için maske takmaktadırlar.

Kas

Okulumuz Çok Amaçlı Salonunda 3-B sınıfının hazırlamış olduğu programla Kızılay Haftası kutlamaları yapıldı.  

Ekm

Okulumuzda Cumhuriyetimizin 96. yılı coşkuyla kutlandı. Yapılan kutlama programına velilerimiz de katıldı. 

Ekm

Okulumla Sosyalleşiyorum projesi kapsamında okulumuz Vali Tevfik Başakar İlkokulu öğrencileri bugün sinemaya gitti. 

Ekm

Okulumuz 4. sınıf öğrencilerine AFAD eğitimi verildi. Verilen eğitim ile öğrencilerimiz herhangi bir afad durumunda nasıl davranması gerektiğini öğrendi. 

Ekm

Okulumuzda tüm velilerimizin katkılarıyla aşure günü düzenlendi. Tüm velilerimizin katkılarıyla yapılan aşureler öğrencilere dağıtıldı. Birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı.

Eyl

Okuluda Ilköğretim Haftası kutlamaları yapıldı.  Kutlama haftası boyunca programlar düzenlendi,Okulumuz öğrencilerine küçük hediyeler verildi.

Eyl

Okul müdürümüz Özay KARADEMİR'in tayin olması sebebiyle, okulumuza  müdür olarak Murat TEZEL atanmıştır.  Yeni müdürümüze görevinde başarılar dileriz. 

May

Vali Tevfik Başakar İlkokulu öğrencileri ve okul personeli 03 Mayıs 2019 tarihinde Karaçay Piknik Alanı'nda piknik yaptı.

Nis

Okulumuz 1. Sınıf Öğretmeni Nezahat Karadağ Kuzu ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu Okuma Bayramı etkinliği 26 Nisan 2019 tarihinde okulumuzda yapıldı.  Velilerimizin katıldığı etkinlik ile öğrencilerimiz ve velilerimiz eğlenceli vakit geçirdi. 

Nis

TBMM´nin kuruluşunun 99. Yılı okulumuzda coşkuyla kutlandı.  Yapılan kutlama programına çok sayıda misafir katıldı.  Tüm çocukların bayramı kutlu olsun. 

Nis

10 Nisan tarihinde okulumuz öğrenci ve öğretmenleri ile kütüphane ve müzeye gezi düzenledik.